Blog

Kuchnie drewniane – dobre z natury

Pierwszą zaletą drewnianych mebli kuchennych, która przychodzi na myśl, jest to, że są one o wiele bardziej przytulne np. od kuchni lakierowanych. Bardzo często kojarzą się one z pomieszczeniami w małych, wiejskich domkach. Jest to jedna z kilku przyczyn, która decyduje o tym, że kuchnie drewniane cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Drewno sprawdza się w różnych aranżacjach, zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych, rustykalnych, które pozwalają wydobyć pełen potencjał tego szlachetnego materiału. 

Trwałość kuchni drewnianych

Jedną z najbardziej dyskusyjnych kwestii jest to, czy można od drewnianych kuchni oczekiwać trwałości. Drewno jest pięknym, choć wymagającym materiałem. Źle znosi ono wilgoć oraz chemikalia. Jednak przy odrobinie uwagi i odpowiednio częstej konserwacji zachowa ono piękny wygląd na długi czas. Jednym ze sposobów jest oczywiście impregnacja drewna za pomocą lakierów i olejów. Wbrew pozorom blat drewniany nie jest mniej odporny na zarysowania od kamieni, takich jak choćby granit. Z kolei odznacza się znacznie większą odpornością na chemikalia, w porównaniu z kamieniem naturalnym.

Rodzaj drewna do kuchni

O trwałości i wytrzymałości kuchni drewnianych przesądza także konkretny rodzaj drewna. Często wykonywane są one z drzewa olchowego i dębowego, ale także drewna litego, które odpowiednio sprawdza się w tej roli. 

Warto dodać, że drewno charakteryzuje się także tym, że wygłusza uderzenia naczyń oraz sztućców. Jest ono najlepszym rozwiązaniem, jeżeli szukamy materiału, który kojarzy się z naturą. Wtedy najodpowiedniejszym materiałem będą drewna egzotyczne, taki jak choćby orzech amerykański, charakteryzujący się bogatym usłojeniem. Drewno jest także materiałem cenionym wśród producentów mebli. Doskonale nadaje się do wykonywania mebli na wymiar, ponieważ jest ono o wiele łatwiejsze w obróbce. Dzięki temu można szczegółowo określić projekt mebli kuchennych i dopasować je do wielkości i charakteru pomieszczenia. 

Wróć do bloga