Blog

Jak dbać o meble laminowane w kuchni?

Nowoczesne meble kuchenne mogą być wykonane z różnych materiałów, a jednym z nich jest płyta wiórowa lub MDF pokryta laminatem. Meble laminowane są trwałe, odporne na wilgoć i zabrudzenia co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla każdej kuchni. Jednak aby cieszyć się pięknym wyglądem mebli przez długie lata, należy odpowiednio je pielęgnować.

Jakie są cechy laminowanych kuchni?

Meble kuchenne, które najczęściej są pokrywane laminatem, to kuchenne fronty oraz blaty. Laminat sprawia, że meble prezentują jednolity styl, a także wykazują doskonałą odporność na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i plamy. Laminat stanowi takie samo zabezpieczenie jak warstwa lakieru w kuchniach lakierowanych. Warto dodać, że meble laminowane łatwo utrzymać w czystości, co jest szczególnie ważne podczas częstego użytkowania kuchni.

Czynniki oddziałujące na meble kuchenne

Meble kuchenne są narażone na wiele czynników, które mogą wpłynąć na ich wygląd i trwałość. W kuchni, gdzie panuje wysoka wilgotność, meble mogą ulec zniekształceniu, a klej użyty do ich produkcji – osłabieniu. Laminat stanowi świetną ochronę powierzchni przed wodą i kwaśnymi substancjami. Wyczyszczenie tłustych plam z laminatu także nie stanowi najmniejszego problemu. Powłoka nie jest jednak odporna na wysokie temperatury, dlatego nie należy stawiać na laminowanym blacie gorących garnków i naczyń.

Jak czyścić laminowane meble?

Do czyszczenia mebli najlepiej używać łagodnych środków, takich jak woda z płynem do naczyń lub specjalnych preparatów przeznaczonych do mycia laminatu. Warto unikać silnych detergentów, które mogą uszkodzić powierzchnię mebli. Jeśli na blacie roboczym pojawią się plamy, należy je usunąć jak najszybciej, używając w tym celu delikatnego środka czyszczącego i wilgotnej ściereczki.

Wróć do bloga