Blog

Kuchnia nowoczesna czyli jaka?

Kuchnia to przestrzeń, bez której nie może się obyć ani żaden dom, ani żadne mieszkanie. To właśnie kuchnia służy za miejsce przygotowywania posiłków, a także często ich jedzenia. To w kuchni przechowuje się produkty żywnościowe z myślą o ich późniejszym wykorzystaniu w prostszych lub bardziej wyszukanych potrawach. Funkcja kuchni nie jest jednak czysto użytkowa. Często jest to także miejsce spotkań przy kawie, które mogą być zaledwie miłymi chwilami, ale są też w stanie przeciągać się w długie rozmowy. Szczególnie, jeżeli w mieszkaniu czy domu, którym dysponujemy, kuchnia jest połączona z salonem. Wszystko to sprawia, że do projektowania mieszkania, jakim jest kuchnia, warto przyłożyć szczególną uwagę.

Aranżacja i wyposażenie

Nie ma jednego uniwersalnego sposobu na projektowanie kuchni. Pomieszczenie to da się urządzić na wiele różnych sposobów i w wielu różnych stylach. Do wyboru istnieje chociażby styl minimalistyczny czy styl skandynawski. Nie ulega jednak wątpliwości, że kuchnia w dwudziestym pierwszym wieku powinna być nowoczesna. Istnieją oczywiście osoby zafascynowane przeszłością, które urządzają swoją przestrzeń życiową tak, by przypominała ona rozwiązania z poprzedniej epoki, niemniej jednak są to bardzo odosobnione przypadki. Większość z nas pragnie się cieszyć wnętrzami, które dostosowane są do współczesnych realiów. Co do dokładnie oznacza? Najprościej rzecz ujmując, nowoczesna kuchnia to zarówno taka, która posiada odpowiednią aranżację, jak i taka, która jest wyposażona w sprzęt najnowszej generacji. To właśnie te dwa aspekty decydują z jednej strony o estetyce, a z drugiej strony o funkcjonalności wnętrza.

Jakie aranżacje uchodzą za najbardziej nowoczesne? Niewątpliwie te minimalistyczne. Prostota mebli i kolorów jest kluczowa do tego, by kuchnia podążała za najnowszymi trendami. Jeżeli nasza kuchnia jest dobrze oświetlona, świetnie sprawdzi się w niej połączenie białego koloru z jasnym drewnem. Jeszcze bardziej podkreśli ono świetlistość wnętrza. Niezależnie jednak od tego, jak wiele światła wpada do naszej kuchni, warto zadbać o to, by meble znajdujące się w tym pomieszczeniu charakteryzował wysoki połysk. To właśnie takie rozwiązanie jest bowiem uznawane za synonim nowoczesności. Dlatego też drewno, z którego robione są meble kuchenne, podlega lakierowaniu. Nie tylko nadaje to elegancki wygląd, ale i sprawia, że drewno jest bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i inne niekorzystne czynniki, a także łatwiej podlega czyszczeniu.

W żadnej kuchni nie wystarczą jednak same meble. Musi się też w niej znajdować odpowiednie wyposażenie, które pozwoli przechowywać produkty żywnościowe i poddawać je obróbce. Pośród sprzętów najważniejsza jest oczywiście lodówka, która zapewnia jedzeniu odpowiednią temperaturę do tego, by mogło wystarczyć na dłuższy czas. Jeśli chodzi o nowoczesne lodówki, niejednokrotnie umożliwiają one przechowywanie żywności naprawdę długo i wyposażone są w liczne funkcje dodatkowe.

Na lodówce oczywiście nie kończy się wyposażenie nowoczesnej kuchni. Równie ważne jest posiadanie chociażby zmywarki. W dzisiejszych czasach kuchnię, która posiada jedynie zlew, trudno jest uznać za nowoczesną. Może mieć ona raczej charakter vintage lub retro. Zmywarka natomiast to prawdziwy synonim współczesności. W znaczny sposób odciąża ona domowników, sama wykonując proces mycia naczyń z nie mniejszą dokładnością niż przy myciu ręcznym.

Oprócz lodówki i zmywarki w nowoczesnej kuchni mogą się znaleźć także liczne dodatkowe urządzenia. Ich dobór w dużej mierze zależy od tego, jakie są dokładnie potrzeby domowników. W kuchni jest się w stanie pojawić chociażby mikrofalówka, frytkownica, gofrownica czy inny sprzęt umożliwiający przygotowywanie konkretnych potraw.

Wróć do bloga