Blog

Meble kuchenne jasne czy ciemne – jakie wybrać?

Remont kuchni wykonuje się raz na kilka, a często i nawet kilkanaście lat. Z tego względu decydując się na określony rodzaj mebli, warto kierować się głównie własnymi preferencjami, a nie zmiennymi trendami. Nie mniej ważne jest też dopasowanie zabudowy do charakteru wnętrza i dominującej w nim kolorystyki, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku kuchni otwartych na salon. Jaki kolor frontów mebli kuchennych wybrać oraz kiedy sprawdzi się jasna, a kiedy ciemna kuchnia? Na te i inne pytania dotyczące kolorystyki mebli kuchennych odpowiadamy poniżej.

Na jaki kolor mebli kuchennych się zdecydować?

Wybór jasnych mebli kuchennych to uniwersalne rozwiązanie, które pasuje do większości stylów. Białe i beżowe fronty sprawdzą się zarówno w kuchniach nowoczesnych, jak i wnętrzach w stylu skandynawskim czy rustykalnym. Znaczenie ma w tym przypadku wykończenie mebli. Kuchnie lakierowane matowe sprawdzą się we wnętrzach, w których właścicielom zależy na przytulności. Doskonale współgrają np. ze stylem klasycznym lub rustykalnym. Meble z połyskiem natomiast dodają przestrzeni elegancji oraz świadczą o jej nowoczesnym charakterze. Doskonale pasują do wnętrz w stylu industrialnym lub loftowym.

Meble w odcieniach bieli lub beżu sprawdzają się szczególnie w małych kuchniach, w których nie ma okien lub dostęp do naturalnego światła jest ograniczony. Montaż jasnych, lakierowanych mebli kuchennych z połyskiem sprawi, że kuchnia będzie wydawać się większa. Lekki lub wysoki połysk frontów odbije światło, przez co wnętrze będzie też jaśniejsze. Analogicznie ciemne meble kuchenne poleca się do dużych i przestronnych wnętrz. Ważne jest przy tym to, by pomieszczenie było dobrze doświetlone. Na ciemne fronty zwykle decydują się więc ci, którzy dysponują kuchniami z dużymi oknami.

Ciemne meble nie sprawdzą się za to w małych pomieszczeniach. Taka kolorystyka przytłoczy je i pomniejszy. Ciemne kuchnie nie są więc tak uniwersalne, jak kuchnie jasne. Na czerń, granat, czy odcienie szarości najczęściej decydują się osoby, którym zależy na nietuzinkowej aranżacji. Zwykle są to miłośnicy nowoczesnego minimalizmu i surowości. Ciemne fronty mebli kuchennych doskonale komponują się z salonami urządzonymi w stylu industrialnym, loftowym czy art deco. Na ciemną kolorystykę frontów z połyskiem często decydują się także fani stylu glamour.

Wróć do bloga