Blog

Niezbędne elementy umeblowania łazienki

Łazienka – miejsce niezbędne w każdym domu. Miejsce, w które kierujemy pierwsze kroki tuż po przebudzeniu i ostatnie kroki tuż przed snem. Miejsce relaksu, odpoczynku, dbania o swoje ciało. Dlatego wszyscy pragniemy, by nasza łazienka była zarówno ładna i przytulna, jak i praktyczna oraz funkcjonalna. Projektując swoją łazienkę nie możemy więc zapomnieć o pewnych niezbędnych elementach jej umeblowania. Jakich konkretnie? Sprawdźmy!

Elementy niezbędne w łazience

Oprócz mebli, które oczywiście są w każdej łazience potrzebne, każde takie pomieszczenie musi być przede wszystkim wyposażone w najważniejszą armaturę – toaletę, wannę lub prysznic oraz umywalkę. Aby jednak wiedzieć, jak je w łazience najlepiej ulokować, należy najpierw zaplanować miejsca, w których znajdować się będą potrzebne przyłącza wody i odpływy. Często w łazience umieszczamy także pralkę bądź suszarkę do ubrań – tutaj także należy zaplanować wszelkie odpowiednie przyłącza. Dopiero gdy te najważniejsze elementy mamy już rozplanowane, możemy przejść do wybierania płytek, luster, a także mebli i miejsca ich ustawienia oraz ich rozmiarów. No właśnie, meble – jakie są niezbędne w łazience? Które meble znacznie zwiększą funkcjonalność tego pomieszczenia i sprawią, że korzystanie z niej będzie przyjemnością? Przyjrzyjmy się tej kwestii.

Umeblowanie łazienki – na co zwrócić uwagę?

Choć łazienka kojarzy nam się głównie z kąpielą i higieną, robimy w niej całe mnóstwo innych codziennych czynności, o których często zapominamy. To miejsce, w którym suszymy włosy, czeszemy je, kobiety się malują, prostują włosy bądź je kręcą, nakładają balsamy i kremy na ciało i twarz… a to tylko część codziennych rytuałów niektórych osób. Dlatego łazienka to także miejsce, w którym powinny się pomieścić wszelkie niezbędne akcesoria używane każdego dnia, włącznie z czystymi ręcznikami, wszystkimi kosmetykami, przyborami do sprzątania łazienki czy akcesoriami do włosów. Najlepszym sposobem na gustowne “ukrycie” tego wszystkiego, a zarazem trzymanie tego pod ręką jest odpowiednie umeblowanie łazienki. Jakie meble są w niej więc niezbędne?

To jeden z najważniejszych mebli łazienkowych, a zarazem najczęściej kupowanych. O ile w razie konieczności z innych mebli w łazience możemy zrezygnować, o tyle szafka pod umywalką stała się niejako koniecznością. Pozwala nie tylko w elegancki i ozdobny sposób ukryć spód umywalki i doprowadzone do niej rurki z wodą, ale także przechowywać najważniejsze przybory toaletowe, z których korzystamy właśnie przy umywalce i wiszącym nad nią najczęściej lustrze. Szafka taka wykonana w kolorystyce i stylu odpowiadającym glazurze i innym elementom znajdującym się w łazience jest także jej świetnym dopełnieniem i ozdobą, która pozwala podkreślić, a czasem nawet całkowicie zdefiniować jej wystrój. Jest więc rozwiązaniem nie tylko niezwykle praktycznym, ale także ozdobnym i potrzebnym. Bez problemu pomieścimy w niej suszarkę, prostownicę, lokówkę, szczotki do włosów czy przybory dentystyczne. Coraz częściej spotyka się także szafki pod umywalkowe z dodatkową dolną półką, która pozwala na przechowywanie na przykład ręczników.

Choć często nad umywalką wisi samo lustro, wiele osób posiadających łazienkę z niewielkim metrażem decyduje się na szafkę połączoną z lustrem. Jest to rozwiązanie bardzo sprytne, gdyż w zasadzie pełni taką samą funkcję jak klasyczne lustro, ale dodatkowo jest dla nas idealnym niewidocznym schowkiem na pewne istotne, codzienne akcesoria. Choć takie szafki zwykle nie są zbyt głębokie, idealnie nadają się do przechowywania na przykład: szczoteczek i pasty do zębów, nici dentystycznych, przyborów do makijażu, gumek i spinek do włosów czy kremów bądź balsamów – czyli wszystkiego tego, co najczęściej przydaje nam się właśnie przy lustrze i umywalce. Jest to więc bardzo praktyczny element umeblowania łazienki i świetnie sprawdzi się zarówno w niewielkich łazienkach, jak i w tych przestronniejszych.

Bardzo często element kupowany w zestawie z szafką pod umywalkę to słupek łazienkowy wykonany w tym samym stylu. Czy taki słupek jest nam w łazience potrzebny? Choć nie jest elementem koniecznym, z pewnością jest bardzo przydatny, a dzięki swoim zwykle niewielkim wymiarom zmieści się nawet w mniejszej łazience. Takie słupki często są wąskie, ale dość wysokie, dzięki czemu możemy w nich pomieścić wiele potrzebnych rzeczy, ale także postawić pewne ozdoby, które przecież w łazience także są potrzebne. Świetnym rozwiązaniem będzie zatem na przykład słupek zabudowany szafkami czy szufladami do połowy, a w pozostałej części posiadający odkryte półki, na których doskonale wyglądać będą na przykład donice z żywymi kwiatami czy świece wprowadzające do łazienki nastrój relaksu i luksusu.

Jeśli decydujemy się na umieszczenie w łazience pralki, świetnym pomysłem jest wykorzystanie miejsca, które pozostaje nam ponad pralką. Wiele osób decyduje się na zabudowanie tej przestrzeni praktycznymi szafkami, które pozwolą na ukrycie w nich wszystkiego tego, co do prania jest nam potrzebne – proszków bądź kapsułek do prania, płynów zmiękczających czy wybielaczy. Możemy w nich także przechowywać świeżo wyprane ręczniki. To doskonały sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, co jest szczególnie ważne w ciasnych łazienkach, w których mogą nie zmieścić się większe stojące szafki.

Wróć do bloga